2019 winner Simon Lehman

Simon Lehman of John Holland being announced as this years winner for his contribution to the development of the Essential Services Distribution System (ESDS) for the Mernda Rail Extension Project (MREP's).

MREP’s ESDS is the first system to not only provide reliable power for the Signalling System but extend this reliability to other critical railway services at stations and along the corridor.

Congratulations Simon!


The Runner Up was Brooke Shaw, Roy Hill 

Highly Commended Award was awarded to Cong Qiu, Institute of Railway Technology.

2018 winner Andrew Kelly

Andrew Kelly, Engineering Manager for CPB Contractors was the winner of the 2018 Frank Franklyn Award for his submission – Caulfield to Dandenong Level Crossing Removal Project.

 

2017 winner James Donovan

James, a graduate engineer with Metro Trains Melbourne made an impressive win with his entry entitled:THE REMOTE ISOLATION SYSTEM: STREAMLINED SWITCHING IN MELBOURNE.

James has won travel costs valued up to $10,000 to attend a rail conference/exhibition overseas to Munster, Germany as well as an opportunity sit on the management committee of the RTAA. All winners receive three year's free personal membership of the RTAA. All winners are also invited to present their submissions at a Technical Session and Networking Meeting.

2016 winner Paul Trask

Paul, a  project engineer with Coleman Rail impressed the judging panel with his entry entitled: Yarra Trams, Preston Workshop Yard Management System.

Paul has won travel costs valued up to $10,000 to attend a rail conference/exhibition overseas to Munster, Germany as well as an opportunity sit on the management committee of the RTAA.  All winners receive three year's free personal membership of the RTAA. All winners are also invited to present their submissions at a Technical Session and Networking Meeting.

2nd place winner - Shane Peirce - personal member and employee of LCRP Lendlease )

3rd place winner - Esther Warren, Metro Trains Melbourne 

Runner-up - Michelle Bakich, John Holland Rail 

Winners 2015

1st Place Hassan Boussi Sydney Trains  
2nd Place  Daniel Cassar Vossloh Cogifer Australia  
3rd Place  Alex Pullman  Metro Trains Melbourne
Highly Commended  Esther Warren  Metro Trains Melbourne

Winners 2014

1st Place   Thomas Kerr   Sydney Trains
2nd Place   Kathryn Crestan Sydney Trains
3rd Place David Nguyen Trackwork Services Alliance
Highly Commended  Jarrad Stephens  Sydney Trains

Winners 2013

1st Place  Andrew Bressanutti John Holland Rail Link
2nd Place  Ian Maydew ARTC
3rd Place  Sakdirat Kaewunruen Sydney Trains
Highly Commended Daniel Thomson Sydney Trains

Winners 2012

1st Place Rimmy Chahal John Holland Rail Link
2nd Place  Danial Thomson RailCorp
3rd Place Gareth Beynon Laing O'Rourke
Highly Commended Greg Salisbury Leighton Contractors